muzruno.com

Пилотите на гражданското въздухоплаване: обучение, професия и отговорности

Пилотите на гражданската авиация са специалисти, които са се посветили изцяло на живота в небето. Това са безстрашни хора, които са издигнали предизвикателство към съдбата и са преминали много изпитания. Затова всеки, който мечтае за такава професия, трябва да осъзнае, че животът му ще стане толкова труден и трънлив.

И ако такава съдба не плаши, тогава нека да поговорим как, как да станете пилот гражданската авиация в Русия. Къде трябва да отида за обучение? Колко време ще отнеме и как мога да намеря работа?

пилоти на гражданското въздухоплаване

Началото на дългия път

На първо място, трябва да сте наясно с факта, че ще отнеме доста време да учат като пилот за гражданска авиация. В крайна сметка, за разлика от колата, контролирането на самолет изисква задълбочени познания: от структурата му и завършва с характеристиките на полетите при лошо време.

Следователно, си струва да се подготвите за факта, че ще трябва да изучавате "тона" от образователен материал. В този случай, не само да научите цялата информация, но и да можете да я използвате компетентно по време на полети. Особено, ако в бъдеще имате планове да си намерите работа в търговска структура.

Лицензи за полет

Към днешна дата всички пилоти на гражданската авиация са разделени на три големи категории. Това се дължи на строга система за лицензиране, която абсолютно всички пилоти трябва да преминат. Тя впоследствие определя кои крилати автомобили човек може да контролира.

Така че, има следното видовете лицензи:

  1. PPL или частен пилот. Притежаването на този документ дава право да се експлоатират малки самолети, които не са предназначени за товарен превоз. Просто казано, за ваше удоволствие човек може да лети толкова дълго, колкото желаете, но никой няма да го заведе на работа.
  2. CPL или търговски пилот. Този тип лиценз позволява на човек да доставя малки товари, да прави туристически полети и да вдига парашутисти в небето.
  3. ATPL или линеен пилот. Какво мога да кажа, това е най-високата категория пилоти, която ви позволява да управлявате многотонови пътнически самолети.

как да станете пилот на гражданската авиация

Как да станете пилот на гражданската авиация

Заслужава ли си човек да реши да тръгне по този път, тъй като той веднага има избор: да подаде документи на летателното училище или да бъде ограничен до авиационно училище? Странно, но плюсовете и минусите са в двата варианта, така че нека ги разгледаме поотделно.

Да започнем с летящите училища. Качеството на образованието тук е по-високо, тъй като се отделя много повече време за обучение на пилоти. В допълнение, студентите се обучават не само за пилотиране, но и за други дисциплини - физика, напреднали математика и право. Това ви позволява да предлагате напълно развити пилоти, способни да изпълняват своите задължения качествено.

Що се отнася до противниците, летателните школи и академии провеждат набиране въз основа на държавния ред. Това води до факта, че 10-12 кандидати кандидатстват за едно място. Освен това много пилоти за гражданско въздухоплаване са наричани, че техническата база на нашите училища е значително остаряла. Поради това техните завършили трябва да вземат допълнителни курсове, за да разберат особеностите на пилотирането на нови самолети.

Но в летящото училище може да направи всичко. Тук по-важно е дали човекът има пари за обучение. Качеството на образованието тук е малко по-ниско, въпреки че до голяма степен зависи от самата школа и от това, какво работят учителите там. В същото време, заслужава да се отбележи, че е много по-лесно да получите сертификат PPL в въздушно училище, тъй като тук можете да вземете допълнителни часове.

женски пилоти на гражданската авиация в Русия

Преход от една категория към друга

Както мъжете, така и жените пилоти на гражданската авиация в Русия предават същите стандарти за получаване на лиценз. За всеки тип документ те са различни, така че нека ги разгледаме:

  1. Сертификат за типово ЗОП могат да получат кандидати, които са достигнали 16-годишна възраст. За да направят това, те трябва да се научат на 155 часа теоретично материал, както и 47 часа, за да лети на разстояние от типа самолет Cessna 172. Като цяло, обучение в тази категория отнема от няколко месеца до една година, в зависимост от интензивността на тренировката и вида на институцията.
  2. Сертификат от тип CPL може да бъде получен от кандидати, които са навършили 18 години. За да направите това, те трябва да имат лиценз тип PPL или да преминат през курса отначало. Освен това те ще трябва да изучават повече от 600 часа теория и да летят 152 часа на едномотолен самолет. И в края на обучението, да затворите още 30 часа полет на навигационния симулатор и 12 часа - на многомоторен самолет.
  3. Сертификатът ATPL е по-усъвършенствана версия на CPL лиценза. Това означава, че ще трябва да научим всичко, което беше в предишните категории, само с задълбочаване в практиката. Освен това ще е необходимо да се разработят симулации на полети на пътнически и товарни въздухоплавателни средства.

пилоти на гражданската авиация в Русия

Преминаване на медицинска комисия

Всички пилоти на гражданската авиация се подлагат на стриктен медицински преглед. В същото време се провежда както преди, така и след началото на обучението. Също така, медицинската комисия ще трябва да премине всяка година след настаняването, в противен случай пилотът просто няма да може да лети.

Трудността се крие във факта, че всеки недостатък или заболяване може да бъде причина за негативно заключение. Ако говорим за търговски полети, лекарите могат да забранят напускането, дори и поради липсата на няколко зъба. Това се дължи на факта, че такъв дефект нарушава речта и това от своя страна затруднява комуникацията с диспечера на кулата на самолета.

Намиране на подходящата работа

В търсене на работа, разбира се, всички пилоти на гражданската авиация в Русия се основават на какъв вид лиценз имат. Така че, в присъствието на CPL, трябва да се опитате да получите работа в малка авиокомпания, която предоставя туристически услуги. Като алтернатива можете да помислите за свободни места за инструктори в летателните училища, но след това ще трябва да завършите допълнителни курсове.

Където повече перспективи се отварят за тези, които притежават лиценза за ATPL. В този случай е вероятно голяма самолетна компания да ви предложи работа. Това е само едно нещо, но най-вероятно ще трябва да се запишете в специални курсове, които ви позволяват да овладеете управлението на самолет.

Проблемът е, че тяхната цена е доста висока. Следователно е необходимо да се сключи специално споразумение, според което пилотът ще приспадне част от заплатата си, за да изплати дълга на авиокомпанията. В допълнение, първоначално начинаещите се допускат само до позицията на 2-ри пилот, тъй като мястото на капитана изисква опит за летене на големи самолети (над 1,5 хиляди часа).

женски пилот на гражданската авиация

Задълженията на пилота за гражданска авиация

Авиокомпаниите често не са съгласни относно тънкостите на вътрешната политика. Има обаче нещо, което ги обединява - твърдостта на изискванията по отношение на техните пилоти. В крайна сметка това зависи не само от безопасността на самолета, но и от живота на пътниците.

Поради това от всички пилоти се изисква да изпълняват следните пет елемента:

  1. Професионално управление на самолета.
  2. Винаги следвайте правилата за безопасност.
  3. Предварително да научите резюметата на метеорологичните услуги.
  4. Проверете състоянието на кораба преди полета.
  5. Съвестно използвайте команди и съвети от контролера на въздушното движение.

да учат за пилот на гражданската авиация

Жени пилоти на гражданската авиация в Русия

Повечето хора са свикнали с факта, че пилотът е човек. Ето защо, за тях женски пилот на гражданската авиация - това е нещо необичайно. Реалността обаче е, че мъжете и жените могат да контролират самолета. Но по някаква причина дори и днес им се позволява да се присъединят към големи самолети с повишено внимание. И все пак в Русия има примери за жени, които управляват такива гиганти.

Така Олга Кишанова пилотира самолет за пътници с тегло над 100 тона в продължение на няколко години. Тя е сигурна, че всеки може да получи място в пилотската кабина на крилатна кола - най-важното е да го искате с цялото си сърце. Вярно е, че самата Олга трябваше да потисне усилено, за да постигне позицията си, тъй като ръководството на нейната авиокомпания не можеше дълго време да реши това назначение.

Споделяне в социалните мрежи:

сроден