muzruno.com

Суперкупата на УЕФА: история на творението, интересни факти и победители в турнира

Супер Купата на УЕФА е официален футболен турнир, който обикновено отваря европейския сезон. Той се провежда през август. Турнирът се състои само от един мач - и има отбори, спечелили предишния сезон в Шампионската лига и Европейската лига.

Уефа супер клуб

фундамент

Супер Купата на УЕФА е основана през 1972 г. Инициаторът на идеята беше Антон Виткам, репортер на популярния холандски вестник "De Telegraaf". Малко по-късно става редактор на спортния отдел на публикацията. По това време холандският футбол беше много добър. Защото Виткам искаше да намери най-оригиналния начин да демонстрира силата на холандските отбори в европейската футболна арена. Тогава FC "Ajax" и "Feyenoord" четири пъти достигнаха финала на Купата на европейските шампиони. Три пъти успяха да спечелят основния трофей.

И по това време се играе Купата на европейските шампиони и купата на купата. Естествено, всеки турнир има свой собствен печеливш отбор. Виткампу излезе с блестяща идея - и какво да направи, за да уреди мач между тях? Борбата между двамата най-силни клубове можеше да разбере кой от тях е най-силният и заслужава да заеме подиума. Така че репортерът сподели идея с Яп ван Прах (президента на "Аякс"), когото тя много хареса. И започнаха да подготвят първия турнир.

Първият мач

Когато Виткамп и неговият по-голям брат (с бащата на Яп) отидоха на среща с Артемио Франки, тогава президент на УЕФА, планираха да говорят за идеята за турнира и да получат някаква подкрепа. Той обаче отказал. Предполага се, че феновете на "Рейнджърс", които трябваше да играят "Аякс", се държат неподходящо и отказът е да бъдат наказание. Но президентът, по случай стогодишнината на "Рейнджърс", позволи да играе играта - в неформална конфронтация.

Total финансира турнира от същия вест Виткам. Според резултатите от два мача "Аякс" спечели с резултат от 6: 3. Това беше първата супер купа на УЕФА и той инициира по-нататъшното развитие на идеята за турнира.

футбол супер купа гофре

Какво се случи след това

На следващата година УЕФА се съгласи да контролира турнира. Трябваше да мине между "Аякс" и "Милано". Тогава холандският отбор отново спечели Суперкупата на УЕФА.

През 1974 г. турнирът не се проведе. И всичко това, защото Мюнхен "Бавария" и "Магдебург" не можаха да се споразумеят за датата на срещата. Като цяло, турнирът беше стабилен едва през 1975 година. Но през 1981 г. отново беше отменен - ​​сега "Динамо" от Тбилиси не можеше да се съгласи за времето на "Ливърпул".

През 1985 г. Supercup е мястото на известната трагедия на Eisel. След това на мача, минавайки между "Ювентус" и "Ливърпул", имаше истинска битка между феновете. Хората умряха. И двата отбора бяха наказани за недостатъчните си фенове - те бяха изключени от всички турнири на УЕФА в продължение на пет години.

Много се влюбиха в такъв ярък футбол. Суперкупата на УЕФА се превърна в един от най-очакваните турнири. Всеки иска да види битката на най-силните клубове. В края на сезона 1998/99 бе решено да се проведе турнир между отборите, спечелили Купата на УЕФА и Шампионската лига.

Барселона супер клуб

победителите

Кой най-често спечели Суперкупата на УЕФА? "Барселона" - заради нея пет победи и четири поражения. Последната победа беше в миналото - 2015 г. Следва "Милано" (също 5 победи, но само 2 загуби). Ливърпул и Аякс имат 3 победи. След това идва Мадрид "Реал" и "Андерлехт" и "Валенсия", "Ювентус" и "Лека атлетика" - те имат две победи и нула загуби. Най-често турнирът нямаше късмет, "Бавария" и "Севиля" - тези отбори имат само една победа и три загуби. Но ние не се справят добре в този турнир, клубове като Милан "Интер", Донецк "Шахтьор" Москва "ЦСКА", "Фейенорд", Дортмунд, "Дортмунд", "ПСЖ", "Арсенал", "Бремен", "Сампдория" и още няколко FC. Те участваха в турнира само веднъж и загубиха.