muzruno.com

Историята на Световното първенство: победи и разочарования

Трудно е да се намери на нашата планета спортна игра, която би могла да се състезава по популярност с футбола. Като един от най-достъпните спортове за всички слоеве на обществото, това е интересно за хората както далеч от състезания, така и фенове на всяко ниво. Но все пак върховете са шампионата в световен мащаб - основното състезание, провеждано на всеки четири години. В момента историята на Световното първенство включва 20 турнира.

Първият турнир

историята на Световната купа

Изборът на място за първото Световно първенство в полза на Уругвай не беше случайно. Този отбор спечели в последните два международни турнира на Олимпийските игри и за техните услуги южноамериканската власт бе удостоена с почетно право да проведе международен мач. Това се случи през 1930 г., когато се проведе първото световно първенство. Футболът тогава е бил предназначен да спечели сърцата на хората по целия свят. 13 участващи държави бяха регистрирани за участие. Домашният стадион в Монтевидео беше истинска златна мина за уругвайския отбор. На него екипът на собствениците спечели първите златни медали от шампионата.

Световно първенство за футбола: историята на победите

историята на победителите в световната купа по футбол

В бъдеще световните турнири се провеждаха с определена редовност - веднъж на всеки четири години. Изключение беше четиридесетте години, когато две състезания бяха пропуснати заради Втората световна война.

Второто световно първенство, проведено в Италия, доволно донесе на феновете нова схема. Организаторите използват така наречената олимпийска система, където губещият е елиминиран от по-нататъшната борба. Отново домакините станаха най-силни, този път италианския отбор.

След войната световното първенство по футбол се възобновява през 1950 г. Първото следвоенно първенство бе поверено на бразилската федерация. Местни феновете разумно очакваха триумфа на своите играчи. Схемата на турнирните игри отново беше променена, а последните четири показаха най-силните в кръговата система. Преди последната игра бразилският отбор подреди теглене, но те удържаха на своите вечни съперници Уругвайци с 1-2 точки и едва след това станаха втори. Времето "pentakampionov" ще дойде след няколко години и по това време цялата страна беше потопена в траур.

Възраст на бразилския национален отбор

победители в световната купа по футбол

Шестият световен шампионат, който се проведе в шведските игри, отбеляза хегемонията на бразилския футбол в продължение на много години напред. В Швеция този отбор беше по-мощен от опонентите си. Какви са резултатите само от полуфиналните и финалните срещи? И двете игри завършиха със същия резултат 5-2 в полза на бразилския национален отбор.

През 1962 г. на Световното първенство, проведено в Чили, историята се повтаря до голяма степен. Отново, бразилският отбор съчетава със своите съперници, давайки само една точка в груповата фаза на чехословашкия отбор. Шансът да се стигне дори до опонента падна за бразилците в последната битка. И този път "жълто" бяха по-силни с резултат от 3-1.

Но на световното първенство през 1966 г. бразилският национален отбор не успя да преодолее дори груповата фаза. За целите на справедливостта си струва да се отбележи, че това има свои собствени причини. Загубата на редица водещи играчи, включително Пеле, имаше пагубен ефект върху потенциала за игра на магьосника на топката. И това шампионство бе спечелено от неговите собственици, играчите на националния отбор на Англия, които победиха германския национален отбор с резултат 4-2 в последната битка. Основателите на футбола този триумф ще останат досега и до днес единственият.

Но четири години по-късно на мексиканската Световна купа бразилците възвърнаха титлата на най-силния отбор в света. Този път южноамериканския отбор спечели шест мача от шест, като вкара гол и получи 19-7. Последната игра срещу италианците се проведе с огромно предимство на бразилския национален отбор и завърши с поражение от 4: 1. И отново целият свят се възхищаваше на играта на великия Пеле.

Ерата на общия футбол

Първата световна купа по футбол

Времето премина, светът се промени и основният спорт се промени. Треньорите все повече експериментираха с тактиката на играта и започна да дава плодове. Преминали през 1974 г. в Световното първенство в Германия, историята на резултатите от които показа колко голяма е стойността на треньорския състав, изненадан. Отборът на Германия, воден от Хелмут Шен, победоносно организира домакински турнир, спечелвайки втория в историята си на злато.

В бъдеще победителите бяха различни отбори. Но историята на световните първенства по футбол е дала на своите бразилци ниша. Никой от тях не успя да повтори постиженията на южноамериканския отбор, след като спечели два поредни турнира.

личности

Русия на световното първенство по футболна история

Всяка Световна купа по футбол - историята на победителите, историята на личностите, тяхната игра завладява милиони фенове. В предвоенните състезания главните звезди са "Стабила", "Меаца", "Планица" и "Пиола" - имена, които говорят малко за настоящите любители на този спорт, но по това време са култовите футболисти на техните страни.

В следвоенните години бразилците с разпръснати звезди дойдоха в челните редици, като основният беше Пеле, трикратна световна шампионка в бразилския национален отбор. Заедно с него футболни стадиони предизвика Dida, Garrincha и други майстори на футбола. Следващата ера даде на света такива измерения като Bekenbauer, Kempes, Rossi, Bonek.

Шампионата от 1986 г. се превърна в забележителност в историята на международния футбол. Не само, че аржентинското националния отбор за втори път стана най-силният отбор в света, се превръща в основен образуването в статута на звезда Диего Марадона, се случва на чудесата на турнира. Може би, след като Пеле беше първият играч, който беше включен в списъка.

Кан, Роналдо, Батистута, Зидане, Клозе - всеки футболен фен може да продължи този списък в зависимост от предпочитанията си.

Екип Русия (СССР) на Световното първенство

футбол световна купа история на резултатите

Първото участие на нашите играчи в най-големия турнир в света се състоя на шестото световно първенство в Швеция. Дебютът беше доста успешен. Домашните състезатели се отправиха към осемте най-добри отбора на планетата, като загубиха в четвъртфиналите на домакините с резултат от 0-2. След четири години резултатът е същият: полетът на сцената frac14- финали. Отново, отборът на домакините на шампионата, националният отбор на Чили, стана пречка.

Най-успешният в историята на вътрешния футбол е Световното първенство в Англия, където нашият отбор стигна до полуфиналите. В бъдеще тези резултати трябваше само да бъдат мечтани.

Русия в световното първенство по футбол - историята е доста тъжна. Екипът му започна през 1994 година. Като станал юридически наследник на Съветския съюз, руският отбор се представи три пъти на световното първенство. За съжаление и трите турнира вече бяха завършени на груповата фаза. Да се ​​надяваме, че Световната купа през 2018 г., която ще се проведе в нашата страна, ще донесе на спортистите повече причини за гордост.

Световната купа по футбол: история и статистика

Както знаете, всички спортове изискват постоянно отчитане на различни показатели. Ако смятате чисто за цифрите, можете да видите следните показатели: в момента историята на Световното първенство има 20 турнира, но само 8 отбора печелят основната награда.

Най-голям брой победи в бразилския национален отбор - 5, близки до тях са отбори от Германия и Италия, които имат в своя актив четири победи. Най-добрият голмайстор в историята на световното първенство е Германия нападател Мирослав Клозе. В активните си 16 гола отбеляза. Най-голям брой лични победи в печелившия Пеле, който три пъти стана световен шампион в бразилския отбор. Най-голям брой мачове в последната серия от международни първенства се проведе от немски футболист Лотар Матаус.

Mundial 2018: очаквания

история и статистика на световното първенство по футбол

Историята на Световното първенство продължава своя доклад. И следващото световно първенство, което ще премине в Русия, ще допълни тази история с нови факти. Този турнир обещава да бъде интересен, грандиозен, вълнуващ. Това непременно ще възпламени нови звезди и флаш спортисти, известни по целия свят.