muzruno.com

Евро-1996: резултати и факти

През 1996 г. друг Европейското първенство по футбол. Мястото беше Англия. Евро-1996 се помни от много фенове на футбола. Турнирът постави нови правила и показа световните дебютанти на големи състезания: Хърватия, Чехия, Турция, България, Швейцария и Русия. На Евро-1996, Великобритания последния път се оказа най-доброто, достигайки полуфиналите. На същото първенство се появи правилото за "Златната цел", а броят на участващите страни се удвои (до 16).

евро 1996 г.

Квалификационен турнир

Квалификационният турнир не се помни от никакви усещания. Изненадан беше само Швеция, която беше бронзов медалист от последното Европейско първенство, без да се класира за финала. Над нея се издигаха Турция и Швейцария.

Евро 1996 Национално първенство по футбол

Поради разширяването на броя на страните, които могат да участват в турнира, повече отбори имаха възможността да напуснат групата. В Евро-1996 след рухването на Съветския съюз и Чехословакия отидоха в Русия и Чехия.

Група A

Групата включваше Англия, Холандия, Шотландия и Швейцария.

Продължителна борба започна тук с първия мач от Евро-1996. В първия кръг Швейцария победи Англия, а Холандия не успя да победи Шотландия. Вторият мач поставя всичко на своето място: фаворитите побеждават противниците с резултат 2: 0.

финалите на еврото

В третия кръг Англия се изправи срещу Холандия и отбеляза четири гола. На паралелна среща Шотландия спечели Швейцария с 1: 0. Холандия в тази ситуация не напусна групата, но Шотландия не можа да задържи атаката и пропусна топката. В плейофите дойдоха Англия и Холандия.

Група Б

Групата включваше Франция, Испания, Румъния и България.

Въпреки очевидните фаворити, решението бе взето в последната минута от третия етап. В Евро-1996, във футбола в Група Б, Франция и България имаха 4 точки до финала, Испания - 2, само Румъния остана 0.

В последния мач Испания-Румъния спечели първото място, което успя само шест минути преди края на мача. Франция със сигурност не успя да победи България.

Група С

Групата включваше Германия, Чешката република, Италия и Русия.

Много анализатори твърдят, че съставът на руския национален отбор е най-силният в цялата постсъветска история. Възрастта на играчите беше оптимална, почти всички се представиха на водещите европейски първенства. Руският отбор обаче нямаше късмет в Евро-1996. Резултатите разочароваха много фенове, но трябва да помним, че групата има бъдещи шампиони и сребърни медалисти. Врагът беше силна Италия.

Групата беше спечелена от Германия, като не липсваше нито една топка. Вторият най-силен отбор бе Чешката република, която успя да надхитри италианците. Русия завърши груповата фаза на четвърто място.

Група Г

Групата включваше Португалия, Хърватия, Дания и Турция.

В тази група мнозина се интересуват от Дания. Сегашният собственик на купа изпъкна със силен отбор, който беше още по-добър от преди четири години. На първия етап те не успяха да победят Португалия, като изтеглиха равенство. Хърватите победиха Дани 3: 0. Победата срещу Турция не им позволи да напуснат групата. В плейофите отидоха в Португалия и Хърватия. Последното място в групата е взето от турците.

четвъртфинал

Четвъртфиналите не постигнаха много голове. Някои игри завършиха с безрезултатно равенство. Само един отбор успя да вкара 2 гола.

който спечели еврото през 1996 г.

Най-интересното беше двойката Англо-Испания. Двата отбора създадоха море от моменти, но не успяха да отбележат в редовното време. Всичко беше решено в серия от дузпи, където англичаните бяха несъмнено. В националния отбор на Испания се обърка Фернандо Хиро, и един удари вратаря на националния отбор, домакинята успя да отблъсне. Резултат: 4: 2 за санкции.

В четвъртфиналите на Хърватия се отправи към страхотна Германия. Хърватите силно започнаха мача, но вкараха германския играч в собственото си наказателно поле, след което наказанието бе безспорно осъществено. В 51 минути Хърватия изигра една топка, но след няколко минути бе отстранена от полето на Шимац. Почти непосредствено Германия се възползваше и пристъпи напред. Резултатът: 2: 1 в полза на германците.

Чешката република трябваше да се състезава с огромната атака на Португалия. Защитата на чехите с отличие се справя с нападенията Луис Фиго и Руи Кощи. В 53-ата минута полузащитникът Карел Поборски донесе Чешката република напред. Португалия не успя да изравни, въпреки отстраняването на Latala на 83 минути.

Мачът Франция-Холандия привлече специално внимание. В тази двойка имаше отлични отбори, способни да блеснат. Мачът обаче беше скучен. В редовното време аудиторията не виждаше целите. В дузпите не можаха Кларънс Сейдорф. Резултатът: 5: 4 за санкции, в полуфиналите Франция.

полуфинал

Двойката Германия-Англия не можеше да реши кой ще продължи допълнително в редовното време. През първото полувреме отборите вкараха една гол. В дузпи, германският вратар Андреас Кепке отблъсна удара и донесе националния отбор на финалите. Резултатът: 6: 5 за санкции.

Чехия - Франция беше най-скучното в шампионата. Основното време на целите не донесе. Всичко бе решено в дузпи, където отново бяха първите десет удара, а тогава вратарят на Чехия отрази наказанието. Резултатът: 6: 5 за санкции.

Евро-1996 финал

Финалът на Европейското първенство обещава да бъде вълнуващ. Кой спечели Евро-1996? Този въпрос може да бъде чут от младите фенове. До края на турнира Германия донесе сериозни загуби. Много от ключовите играчи бяха ранени. Заявлението за играта включваше само 16 играчи, а пет от резерва бяха двама вратари.

Чехите се справят по-добре. Играчите не са имали дисквалификация и наранявания. Въпреки неприятната ситуация, Германия успя да се измъкне и да спечели. През второто полувреме чехите напреднаха. В 69-ата минута на терена се появи резервът на Германия Оливър Бирхоф. След шест минути той изравни резултата, а в допълнителното време отбеляза "Златна топка".

евро резултати от 1996 г.

Евро-1996 във футбола донесе на Германия единствения трофей в продължение на много години. Страната бе изправена пред системна криза и феновете трябваше дълго време да чакат нови победи.