muzruno.com

Зимни олимпийски игри 2002 в Солт Лейк Сити: участници, носители на награди

Зимните олимпийски игри през 2002 г. се проведоха в САЩ. Това беше деветнадесето място в играта, в което взеха участие 77 държави. Осемнадесет от тях получиха награди с най-високо достойнство. При неофициалното отборно първенство Норвегия зае първо място. Това събитие също е интересно, защото на нея Китай и Австралия спечелиха първите златни медали за цялото си участие в зимните игри.Олимпиада 2002

Подготовка на

Солт Лейк Сити е столицата на американската държава Юта. Това е много развит център с население от около 1 милион души. Той заема изгодна транспортна и географска позиция. Преди Игрите бяха извършени строителни работи. Създадена е специална система от леки железопътни линии, модернизирани магистрали. Емблемата на игрите беше картина под формата на ярка снежинка. Символично изображението означаваше естествените контрасти на държавата, разнообразието на нейната култура и смелостта на спортистите, участващи в състезанието. Талисманските игри служеха като три зверове - заек, мечка и койот, което означава скорост, височина и сила. Официалният плакат изобразява флаг, който надвива над заснежените върхове, които се намират в държавата. Представители на някои азиатски страни дойдоха в игрите за първи път: Хонконг, Непал, Камерун. Друг интересен факт е, че украинският отбор има два пъти повече участници, отколкото в дебюта си.

Зимни олимпийски игри 2002

иновации

Олимпиадата през 2002 г. бе запомнена от публиката за факта, че бяха направени някои промени в нея. Организаторите върнаха скелета в програмата, в която взеха участие както мъжете, така и жените. Последните успяха да се състезават в бобслейпа. В състезанието по биатлон бяха добавени състезания, а в биатлон - спринт. Освен това на кратко пътче имаше ново разстояние - 1500 метра. Още едно нововъведение е фактът, че за първи път за всеки спорт е разработен собствен дизайн на медали.

проблеми

Олимпиадата през 2002 г. беше придружена от цяла поредица от скандали. Всичко започна с избора на местоположението на игрите. Американският град беше избран веднага, в първия кръг от гласуването на международната комисия. След като Солт Лейк Сити стана столица на игрите, някои членове на МОК бяха заподозрени, че получават награди за своето решение. Освен това състезанието беше придружено от допинг скандали, в резултат на което някои състезатели бяха лишени от редиците си и златни медали. Но най-необичайният инцидент настъпи по време на представянето на спортни двойки на леда, когато се проведе Олимпиадата през 2002 г. Фигурното пързаляне е било запомнено за дълго време поради необичаен инцидент, свързан с определянето на победителя. Златото спечели руски спортисти, но канадската двойка подаде оплакване, след което резултатите бяха ревизирани и журито им бе присъдено на първо място.

солено езеро вода

Други победи на руснаци на лед

Олимпиадата през 2002 г. бе белязана и от няколко други важни събития за домашни фигури. В една единствена женска кънки спорна победа бе спечелена от американския спортист С. Хюз, I. Slutsky всички за сметка на един глас. Но при пързалянето на мъже първите и вторите места бяха, разбира се, за руснаците. А. Ягудин спечели злато и спечели рекорден брой точки за неговата произволна програма. Второ място отиде на Е. Плюшенко. 2002 (олимпиада) е била година, за да се превърне в забележителност в кариерата му, тъй като по това време той се утвърди като бъдещ крал на лед. Неговото блестящо представяне не оставя никакво съмнение кой ще бъде следващият шампион. Действително, през 2008 г. той вече беше първият в състезанията и абсолютен лидер в боксофиса.

Плушченко 2002 Олимпиада

каране на ски

Много интересни победи в състезанието Спомням си Олимпиадата-2002. Биатлонът беше забележително събитие, което се дължи на участието на известния норвежки атлет U. Bjoerndalen, който спечели три пъти едновременно, както и палката. В допълнение към него трябва да се спомене забележителното постижение на хърватския спортист Й. Костелич, който взе три златни и един сребърен медал, въпреки неотдавнашната операция. Участието на руснаците в този спорт бе белязано от сериозни проблеми: местните спортисти, които взеха злато, след известно време бяха обвинени в употребата на дрога и лишени от награди.

бронз

Не много успешна за руснаците в типовете игри е Олимпиадата-2002. Хокей е един от най-развитите спортове у нас. Изпълнението на играчите обаче не беше лесно. Специално звезден екип се сглобява за участие в конкурса, но въпреки това, в началото на руснаците вързани с американците, а след това загуби от финландците и в крайна сметка се класира на трето място, докато чака, разбира се, са били много високи. Шампионите станаха канадци, а Беларус зае четвъртото място, което беше истинско постижение за тази страна.

Олимпиада 2002 резултати

Интересни факти

Зимните олимпийски игри през 2002 г. бяха запомнени от няколко забележителни събития. Една от тях е победата на австралийския състезател в състезанието. Тогава лидерите на двубоя се сблъскаха два пъти, което позволи на Стивън Бърдбъри да вземе златен медал. Друг интересен факт е победата на черните спортисти от САЩ и Канада в хокей и бобслей. В същото събитие Германия спечели рекорден брой награди, въпреки че не може да заобиколи Норвегия в злато. От гледна точка на организацията може да се отбележи, че състезанията са проведени в условия на повишени мерки за сигурност.

Победа и трудности на руснаците

В началото на състезанието вътрешният скиор в тежка и упорита борба загуби златото на италиана в състезанието. Въпреки това шампионската титла бе спечелена от руската спортна двойка по фигурно пързаляне. В индивидуалното състезание руският скиор взе бронз. След известно време женската двойка застана на второ и трето място, на второ място до норвежкия скиор. Следните дни донесоха и медалите ни в ски и състезания. Въпреки това, това не беше невъзможно: женския ски екип бе дисквалифициран и според експерти тя беше тази, която трябваше да вземе златните медали. Същата съдба се сблъска с джъмперите от дънните платна и се удвоява. Но руският скиор стана сребърен медалист в състезанието по маратон, но след известно време получи злато, защото победителят бе намерен в кръвта на забранени наркотици.

Олимпиада 2002 хокей

Запис на лед

Но най-запомнящата се победа е постижението на А. Ягудин. Той брилянтно изпълни кратка програма, чието изпълнение все още се счита за стандартната програма. Речта му получи най-високите оценки на съдиите. Всеки му връчи победа, освен това той беше първият, който получи максималната оценка за артистичност. Ягудин стана първият спортист, който изпълни два четворни скока по време на представлението, единият от които беше включен в каскадата. За самия спортист това беше върхът на кариерата му.

Бързо кънки и бобслей

За съжаление, в този спорт, който е един от водещите, нашата страна не е взела нито един медал. Но интересен е фактът, че почти на всички разстояния са поставени световни рекорди. На първо място в неофициалната класификация в тази категория са Холандия. Германските и американските отбори затвориха първите три, заемайки първите места, но те имаха по-малко сребро и бронзови медали. В bobsleigh, трябва да се отбележи постиженията на Германия. Германският двубой зае четвъртото място на първо място. Тази страна доминира и в състезанието четири. Тройката беше затворена от американците и швейцарците.

олимпиада 2002 биатлон

Скелет и шейни и други видове

Този спорт бе представен за първи път в тези игри след 1948 г. Тогава жените взеха участие в тези състезания. На първо място беше американският отбор, а британците и канадците затвориха първите три. Страната ни взе един златен медал и зае четвъртото място. Германия също беше лидер в спускането с шейни. Игрите включваха няколко награди сред мъжете (двойни и единични шейни) и жени (единични шейни).

При ски скокове от трамплин първото място бе взето от швейцарците и германците. Също така наградите бяха заети от полски, финландски и словенски спортисти. В сноуборда американците спечелиха трите награди в категорията мъже. Това беше първият път от 1956 г. насам, когато представителите на Съединените щати получиха целия почетен пиедестал.

Олимпиада 2002 фигурно пързаляне

стойност

Игрите от 2002 г. бяха важни, само защото бяха първите състезания през новото хилядолетие. За съжаление, провеждането на това събитие бе засенчено от скандали, спорове и допинг проблеми. Страната ни дойде в столицата на игрите в силен състав, но няколко неуспехи доведоха до факта, че отборът загуби редица награди. Въпреки това, в паметта на феновете нямаше нито един забележителен момент. Това е преди всичко великолепните изпълнения на А. Ягудин и Е. Плюшенко по мъжкото кънки и И. Слуцка в женското. В допълнение, биатлон злато О. Пьолева приятно доволен от местната аудитория и спечели двойна цена след скандала около нашите скиори. В редица спортове от домашни спортисти се очакваха повече (например в хокей). Независимо от това, представянето на руския отбор беше достойно. Що се отнася до най-силните държави, техните позиции в неофициалната тимска конкуренция бяха доста очаквани (особено в Норвегия, която е добре развита зимни спортове). И така, олимпийските игри през 2002 г., чиито резултати по принцип бяха логични, въпреки всички противоречия, като цяло оставиха приятно впечатление за аудиторията.