muzruno.com

Владимир Самсонов - звездата на тениса

Владимир Самсонов - един от най-известните играчи на тенис на маса. На международно ниво той е за Беларус.

Детство и младост

Бяха родени бъдещата звезда на тенис на маса столицата на Беларус през 1976 г. Детето стана невероятно активно и родителите решиха да го дадат на един от спортните секции. По това време младият състезател е само на седем години. Първият треньор беше Александър Петрович, който ще го тренира в бъдеще. Момчето започва да показва потенциала си на десетгодишна възраст. През 1987 г. той ще попадне в екипа на "Кадет" на Съветския съюз и ще изпрати своя състав на континенталния шампионат в гръцката столица. На този турнир малката Володя ще спечели първите си златни награди. Самсонов ще свири на младежко и младостно ниво до 17-годишна възраст, след което ще премине професионални спортове.

Професионална кариера

Владимир Самсонов

В началото на деветдесетте години една от германските компании предложи на белоруския спортист договор и той се съгласи. Непосредствено след сключването на споразумението той оставя да живее в Германия и продължава да се развива като професионален спортист. През тези години стана ясно, че тенис на маса ще стане въпрос на целия живот на Владимир Викторович Самсонов.

Като е в Германия, младият спортист играе дълго време за германски клубове и вече през 1994 г. той отива на континенталното първенство в националния отбор. Тук той ще спечели първата си награда на най-високо ниво. Две години по-късно беларуският печели златото на Европейското първенство по двойки.

1998 също става успешен: състезателят победи златото на Европа в двойки и сингли. След пет години ще спечели отново златен медал на европейското първенство в индивидуална категория и за първи път в историята ще доведе отбора на Беларус до победа в основния турнир на континента. На възраст от двадесет и девет, състезателят става трикратният носител на Европейското първенство. Владимир Самсонов бе еднакво успешен както в европейските, така и в международните турнири. Той е един от малкото, който успя да спечели три пъти на Световното първенство. В допълнение, в неговия актив има a сребърен медал Световно първенство.

Той е и един от малкото спортисти, които успяха да се превърнат в страна на петте олимпийски игри. Спортистът е известен също като един от десетте най-силни играчи на тенис на маса в света от петнадесет години. Първият хит в рейтинга на най-добрите е от 1996 г., а изходът от десет е 2011 г. На тридесет и седем години отново се качи в списъка и остана там почти година и половина.

През тридесет и девет години участва в турнира, който се проведе в Катар и спечели първото място.

Изпълнения на клубно ниво

тенис на маса

Владимир Самсонов играе добре в тенис на маса и на клубно ниво. На осемнадесет години той говори на немското първенство. Между 1994 и 2000 г. той е играч на Дюселдорф Борусия. През това време успях да спечеля националния шампионат три пъти. През 2000 г. се премества в Белгия и започва да играе в клуба "Royal Villette". За отбора от Шарлероа той говори за осем години и успя да се превърне в петкратна шампионка на страната. През 2008 г. замина за Испания, където подписва договор с клуб от Гранада. Кариера на Иберийският полуостров ще продължи само една година и през това време няма да бъдат спечелени никакви трофеи. Следващата година Владимир Самсонов заминава за Русия в Оренбург, където играе за отбора "Факел на Газпром". В руския отбор спортистът ще спечели Шампионската лига три пъти.

Живот извън спорта

Владимир Викторович Самсонов

Въпреки факта, че почти през цялото време се занимават със състезания и такси, атлетът е отличен семеен мъж. През 2000 г. се жени за Наташа Нам. Съпругата на Владимир Викторович идва от вече отпадналата Югославия. Те имат двама сина, чието име е Иван и Виктор.

Двамата Самсонови живеят в Испания, а именно в Гранада. Тук решиха да останат, след като Владимир подписа договор с испанския отбор.

За родителите на спортиста малко се знае, но те са много благодарни на Владимир Самсонов: тениса за него беше открит от тях.

Постижения и награди

техника за тенис на маса с Владимир Самсон

На сметката на Беларус огромен брой различни награди. Малко от сегашните спортисти могат да бъдат сравнени с него в това отношение. Сред най-големите постижения на тенисиста са следните:

• тринадесет награди на различни нива по време на младежката кариера;
  • шест златни медала от континентални първенства;
  • трикратният носител на световните купи;
  • седем победи в Шампионската лига;
  • участие в пет олимпийски игри.

Много от тях са изненадани, че спортистът не е представен на никоя държавна награда в Република Беларус. Този факт се дължи на факта, че той играе голяма част от кариерата си в чужбина, а у дома той играе само на младежки шампионати.