muzruno.com

Купа на Африканската купа на нациите

Африканската купа на нациите е основната конкуренция между футболните отбори на континента. Те се провеждат под егидата на Африканската футболна конфедерация от 1957 г. насам. На първия турнир участваха много малко отбори, сега почти всички държави на африканския континент. От 1968 г. насам турнирът става редовен и се провежда на всеки две години.

Турнирната история

Египетски национален отбор по футбол

Африканската народна купа за първи път се проведе в суданската столица Хартум. В този турнир присъстваха само три отбора, в допълнение към домакините, това бяха етиопците и египтяните. Последните станаха победители, побеждавайки Етиопия 4: 0 във финала. Трябва да се отбележи, че всички голове в мача отбелязаха нападателя Ел Диб.

Интересното е, че първоначално в първата купа на Африканската купа на нациите беше да участва в националния отбор на Южна Африка. Но федерацията на тази страна беше склонна да изпрати отбор, състоящ се само от черни или само от бели играчи. В същото време континенталната федерация настояваше за смесен отбор, в резултат на което в Южна Африка те напълно изоставиха пътуването до купата.

От 1968 г. броят на участниците в Купата на Африканските нации значително се е увеличил. Към турнира бяха допуснати 18 отбора. Тогава се проведе първият квалификационен турнир.

Победители в състезанията

Трофей на африканската купа на нациите

В историята си този турнир се проведе 31 пъти. В момента триумфалният отбор е Египет, който притежава 7 титли. За последен път Египет спечели Купата на Африканските нации през 2010 г., когато в последния мач в горчива борба победи националния отбор на Гана. Единствената цел за 5 минути преди края на редовното време отбеляза Gedo.

Второ място в списъка на най-известните африкански отбори взеха Камерун, спечели титлата пет пъти, четири Cup национален отбор на Гана, три от Нигерия, двама от Кот dacute д`Ивоар и ДР Конго, един от Замбия, Судан, Тунис, Алжир, Етиопия, Южна Африка, Мароко и Република Конго.

Вниманието заслужава статистиката на голмайсторите на финалните турнири на Купата на африканските държави. Тук абсолютният лидер на камерунския шампион Самуел Етоакуте-О в продължение на 18 гола. Той завърши кариерата си преди няколко години. На второ място Лорен Поуц, който играеше в 60-те години на миналия сезон, отбеляза 14 гола. Третата линия на нигерийския Рашиди Йекини, в 80-90 години отбеляза 13 гола в Купата на Африка.

Настоящият шампион

Национален футболен отбор на Камерун

Резултатите от Купата на Африканските нации бяха последно проведени през 2017 г. Турнирът се проведе в Габон, на последния етап присъстваха 16 отбора, разделени в 4 групи.

Националният отбор на Габон никога не е гладувал от небето, но в шампионата вкъщи никой не бива да бъде победен. Вярно е, че никога не съм спечелил. След като са играли всичките три мача в равенство, Габонците заемат трето място в група А, оставайки извън плейофите.

От изненадите на груповата фаза е фиаското на националния отбор на Кот д`Юут-Айова, който дойде в ранг на настоящия шампион. В група В играеха в равенство с Того и Конго, загубени от Мароко, заемат трето място.

На етап 1/4 от финалите най-силна беше конфронтацията между Камерун и Сенегал. Нито основното, нито допълнителното време разкриха победителя и да вкара гол, така че не беше възможно за никого - 0: 0. В дузпи, играчите бяха точни до петата стачка. Камерун Винсент Абубакар беше точен, а сенегалският Садио Манът пропусна.

В полуфиналите Камерун вече е уверен, че се е справил с националния отбор на Гана, побеждавайки 2-0. Но във втората конфронтация отново дойде въпросът за дузпа. Египет и Буркина Фасо изиграха равенство от 1: 1 в редовното време. Когато стигнаха до дузпи, те пропуснаха и двете. В резултат на това Египет побеждава 4: 3.

Финалът на Купата на нациите първоначално се формира в полза на египтяните. На 22-та минута Мохамед ел-Нени откри сметка, която продължи до 60 минути, докато Николас Накуте-Къллу възстанови равновесието си. И в 89-та минута, Винсент Абубакар отбеляза решаваща цел, като предостави на Камерун петата титла в историята.

Купата 2019

Купата на африканските нации ще се проведе в Камерун

През 2019 г. ще се проведе следващата Купа на Африканските нации. Квалификационният турнир започна през март 2017 г. Общо 51 отбора участват в него.

На предварителния етап победителят бе определен в двустранна конфронтация. Мадагаскар беше по-силен от Сао Томе и Принсипе, Коморите спечелиха срещу Мавриций и Южен Судан от Джибути.

В груповата фаза екипите са разделени на 12 групи, като всеки отбор има 4 отбора. Включването на националния отбор на Камерун вече спечели билет за турнира. В последната част ще бъдат победителите и три отбора от второто място.

Купата ще се проведе в Камерун през юни-юли 2019 г.