muzruno.com

Преподавател по професията. Категории преподаватели. Старши преподавател

Професията на преподавател е много древна и почтена. Когато се появи, трудно е да се каже, но е известно, че историята му започва в Древна Гърция. В онези дни богатите семейства бяха роби, които се занимаваха с отглеждане на деца. Той го придружи в училище. През останалото време той защитава детето от различни опасности, следва неговото развитие, неволно формира неговите действия и поведение. Робът е наречен учител, който от гръцки означава "учител". По-късно се появи домашен учител. И самата професия възпитател възниква след популяризирането на общественото образование.

Характерът на човека, неговата позиция на живот, възгледи и морални принципи са установени в детството. Ето защо компетентността, образованието, цялостното развитие на личността на педагога придобива огромна социална значимост. Тази работа е много отговорна, защото в процеса се формира не само нов човек, но и нов гражданин на държавата. В процеса на предучилищното възпитание се формира отношението на детето към обществото, към неговата работа, към себе си. Това от своя страна води до по-нататъшното му развитие.

професор педагог

образуване

Професията на преподавател изисква диплома за завършване на средно или висше професионално образование.

Качества, които са необходими, когато работите като учител:

  • Желание и интерес към работата с деца.
  • Творческо мислене и творчеството.
  • Преподавателят трябва да е приятелски, състрадателен, тактичен.
  • Вниманието и паметта трябва да бъдат добре развити.
  • Самоконтрол.
  • Добра организация.
  • Емоционална стабилност.
  • Разбираем и грамотна реч, ерудиция, обща култура.
  • Отлични управленски качества.

учителско самообразованиеУчителят трябва да знае:

  • Нормативно-правни актове и други програмно-методически документи за предучилищното образование и правата на детето.
  • Педагогика и методи за предучилищно образование.
  • Детска, възрастова, педагогическа и социална психология, както и анатомията и физиологията на децата.
  • Основите на дефектологията.
  • Литературен, художествен и музикален репертоар.
  • Различни методи за преподаване и развитие на деца.
  • Правила за защита на здравето и живота на децата.
  • фондации първа помощ.

Учителят трябва да може:

  • За да разберете проблема с детето, намерете контакт с някое от децата.

  • Поддържайте дисциплината, но избягвайте суровите методи.

  • Да прилагат в своята работа различни методи на образование, образование и развитие.

  • Определете наклонностите и интересите на всяко от децата и разкажете на родителите за това, за да развиете способностите на детето в бъдеще.

  • Комуникирайте и разрешете конфликтите с родителите.

    работа като учител

Описание на дейностите

Образователят се занимава с организирането и провеждането на работа по умственото, физическото, трудовото, моралното и естетическото развитие на децата и ги подготвя за училище. Учи уменията за разпознаване на числа и писма, вербална сметка, моделиране, рисуване, пеене. Ангажирани в развитието на речта на децата, тяхното мислене, въвежда естетическите и етичните правила и норми, с произведения на изкуството.

Развива при наблюдение на децата, творческа инициатива, разузнаване, независимост. Образователят внушава на децата уменията на комуникацията, развива учтивост, истинност, доброжелателност, приятелски настроение и други социално значими качества. Помага за укрепване на здравето на учениците с помощта на физически упражнения и втвърдяване, организира строг режим на класове и почивка.

Спазва санитарните и хигиенните стандарти в помещенията, формира личните хигиенни умения на децата. Контролира качеството и навременността на храненето на учениците, тяхното поведение по време на хранене. Опити за включване на деца в труда. Провежда консултации с родители по въпросите на укрепването на здравето, възпитанието и образованието на децата. На преподавателя стои голяма отговорност за здравето и живота на отделенията.

старши преподавател

Учител по самообучение

За да бъдете успешни в модерната образователна система, трябва непрекъснато да подобрявате знанията си. За съжаление, с всяка изминала година придобитите знания губят значението си. Ето защо самообучението на преподавателя е най-ефективният начин за подобряване на педагогическите умения.

Самообучението е дело на учител да задълбочи и разшири предварително придобитите теоретични знания. И това подобрение и придобиването на нови професионални умения, които отговарят на изискванията на съвременната педагогика и психология.

Категории преподаватели

Учителите, които желаят да увеличат заплатите си, могат да кандидатстват, че искат да издадат атестация за получаване на първа или най-висока категория. Всяка категория се дава за период от 5 години, след този период тя трябва да бъде потвърдена по същия начин. Подаване на атестация в писмен вид или използване на компютър отговори на въпроси, свързани с техните професионални дейности. След приключване на процеса комисията решава дали предмета отговаря на поста.

младши възпитател

Педагогически състав

В предучилищна образователна институция (DOW) основният педагогически персонал са старши и младши преподаватели.

Старшият преподавател участва в организирането на образователния и образователен процес в детската градина, дейността му е свързана с методическата работа. Той също се нарича методист. Заедно с главата на специалиста, участващи в ръководството на екипа на Dow, избира персонала, разработване и прилагане на нови програми и преподаване планове. Гарантира, че има достатъчно книги, играчки, игри в групи. Сътрудничи с други DOW, както и с училища, музеи, детски центрове.

Старшият учител провежда открити курсове, семинари, индивидуални и групови консултации. Работи с родителите на деца: подготвя щандове за различни теми, папки и т.н.

Младшият учител помага на основния възпитател да организира правилно съня и остатъка от децата в групата, да наблюдава здравословното и правилното хранене.

Неговите задължения са:

  • доставя и разпространява храна;
  • премахва съдовете от масите и ги изхвърля;
  • Той измива децата и измива ръцете им;
  • провежда два пъти на ден мокро почистване и издухва стаята;
  • променя спалното бельо;
  • премахва площадките за игри;
  • помага да се облекат децата преди да се разхождат и съблекат след това.

Организации, в които даден доставчик може да работи

Всъщност те не са толкова малко.

  • Държавна или частна детска градина.
  • Детски дом.
  • Център за социално подпомагане на семействата и децата.
  • Развиващ се център.
  • Органи за настойничество и настойничество.

категории лица, които се грижат за тях

Кариерно развитие

Работата на преподавателя не включва голяма работа кариерното развитие. Разбира се, има възможност да станете мениджър детска градина. Или, например, да правите бизнес, като отваряте частна детска градина или организирате център за развитие.

Условия на труд

Учителите обикновено работят на смени (ден или вечер), на закрито или на открито (по време на разходки и дейности на открито).

В заключение, можем да кажем, че професията на преподавател със сигурност е актуална и търсена в съвременния свят. И хората, които са посветили целия си живот, за да работят с деца, заслужават похвала и голямо уважение. Работата на учител е сложна, но многократно се възнаграждава от любовта на децата.

Споделяне в социалните мрежи:

сроден