muzruno.com

Световната купа на ФИФА през 1998 г. Отбори, резултати от мача

Световното първенство по футбол от 1998 г. се проведе във Франция наведнъж в няколко града, а най-силните отбори от цял ​​свят събраха честта на своите страни. Само един би могъл да спечели, така че всички се борят с пълна сила, докато последните секунди се борят за всяка топка. Този шампионат беше шестнадесетият в историята и той мина, както обикновено през лятото. Песента "Купата на живота", изпълнена от Рики Мартин (английската версия на неговия хит La Copa de la Vida) е официалният химн на Световното първенство по футбол през 1998 година. Дали този турнир се различава от всички предишни? Той не беше просто различен, но беше революционизиран, защото в последната част на турнира за пръв път нямаше двадесет и четири отбора, но не повече от трийсет и две. Въпреки това, Световната купа през 1998 г. беше запомняща се, разбира се, не само това, но и огромен брой вълнуващи мачове.

Място на провеждане

Световна купа по футбол 1998

Всеки може да си представи къде световен шампионат по футбол през 1998 г. - това се случи във Франция. Но трябва да се отбележи, че мачовете от последната част на турнира се проведоха незабавно в десет града на страната. В този случай, участващи бяха толкова големи стадиони, като например "Велодром" в Марсилия (60 милиона зрители) и "Парк де Пренс" в Париж (49 хиляди души), и малки - "Parc Lescure" в Бордо и "La Mosson" в Монпелие (с капацитет не повече от 35 хиляди зрители). Най-големият стадион на турнира беше "Stade de France" в Сен Денис, който приютява 80 000 зрители. Както можете да видите, градовете и стадионите, където се провежда шампионата, са много разнообразни, но те бяха обединени от духа на турнира, който буквално вдигна цялата страна за един месец. Френците се вкореняваха в националния си отбор, но огромен брой хора от други страни дойдоха да подкрепят любимите си.

Групова фаза

футболни отбори

Световната купа по футбол от 1998 г., както вече знаете, е разширена до 32 отбора - съответно, а броят на отборите е увеличен до осем. В резултат на това от всяка група се появиха два отбора, които след това се представиха на 1/8 финали. В група А бяха фаворитите на бразилското първенство в компанията на норвежците, мароканците и шотландците. Очаква се групата да напусне бразилците и норвежците съответно с шест и пет пункта.

В група Б са чилийци, италианци, австрийци и Cameroonians, и тук също не е имало изненади - италианците и чилийците от групата, е, че в националния отбор на Чили го прави едва, след като изигра три мача с равен резултат, въпреки че се очаква от него много повече.

В група C имаше домакини на шампионата, които лесно преминаха в следващия етап, след като спечелиха всички мачове на победата. Компанията е създадена от французина Данес, оставяйки зад себе си Южна Африка и Саудитска Арабия. Но в група D имаше първата изненада - в плейофите не остави отбора на Испания, които са загубили откриването на шампионата, националния отбор на Нигерия, която в крайна сметка спечели първото място в групата, а вторият се оказа Парагвай. България с една точка завърши на последно място. В група Е имаше много строга борба и до последния момент не беше ясно кой ще отиде в плейофите. В резултат на това със същия брой точки в следващия етап и минахме Холандски мексикански и белгийски севернокорейци изхвърчаха от турнира.

В група F почти всичко беше ясно от самото начало - Германия и Югославия бяха много силни, само САЩ можеха да ги направят поне като някакъв вид конкуренция - но те се провалиха, като Иран. Друг неочакван пробив идва в група G на - национален отбор на Румъния е бил силен, а в група с Англия, Колумбия и Тунис, това предвещава трудно борба за оцеляване. Но в крайна сметка румънците бяха първи, оставяйки зад колумбийците, тъй като британците заемат второ място. Е, в последната група - H - Аржентина тихо дойде от първото място, хърватите от втория, а Япония и Ямайка останаха извън турнира. След груповата фаза Световното първенство от 1998 г. бе прехвърлено на 1/8 финалите.

1/8 финали

химн на Световната купа на ФИФА 1998

На този етап футболните отбори, които взеха първите две места в своите групи, се играеха "в движение". Един мач бе изигран и победителят отиде на следващия етап от турнира. Турнир любим отбор на Бразилия победи отбора на Чили с трошене резултат 4: 1, благодарение на двойно Сампайо и Роналдо и техните бъдещи противници датчани победени нигерийците с еднакъв брой точки - и се отличават Moeller, Лаудруп, пясък и Хелвег. Голанц с много затруднения пребит югославяните - 2: 1, Бергкамп откри резултата, Komljenovic изравни, а само втората минута на добавената Давидс грабна победата за своя отбор.

Мачът се оказа британците и аржентинците са много ефектни - в самото начало на мача отборите обменят вкара дузпа, а след това Оуен донесе Англия напред, Sanetti изравни. В крайна сметка всичко беше решено в поредица от санкции след мача, където аржентинците бяха по-късметлии. Италианците в негова запазена марка катеначо стил победи норвежци 1: 0 (гол беше отбелязан от Виери), а французите претърпя удар в стадион "Стад Феликс Боларт", което ще се помни дълго време - в редовното време на мача срещу цели Парагвай не е и само в Бланк успя да вкара златен гол през второто полувреме. Германците изведнъж започнаха да се дава път по време на мач мексиканците, но Клинсман и Бирхоф може да реши изхода в полза на немския национален отбор. Хърватите победиха румънците с 1: 0 - Шукер вкара единствения гол от дузпа. В съответствие с правилата на турнира футболните отбори вече знаеха опонентите си на следващия етап.

1/4 финали

където се проведе Световната купа

Много интересен мач даде на феновете на Бразилия и Дания - във втората минута Йоргенсен привлече датчаните напред, но Бебето изравни резултата за десет минути. Тогава Ривалдо вкара втория гол на датчаните, които през втората половина са били в състояние да вкара усилията на еквалайзера Лаудруп, но Ривалдо вкара два гола и доведе бразилците в полуфиналите - 3: 2. Холандски повтори предишния си мач, но срещу Аржентина като съперници - Клуйверт вкара първия, но след пет минути Лопес изравни, а само в добавеното време в последните три минути Бергкамп извади победа. Френският също така имаше подобен мач, като не успя да идентифицира победителя с италианците както в основното, така и в допълнителното време. На ударен шутър домакините спечелиха, защото в решителния момент Ди Биагио удари напречната греда. Но в последния мач на изненада беше, хърватите, които шутаут поражение на германците с гол за 3: 0 (голове вкарани Jarni, Vlaović и Шукер).

1/2 финали

градовете и стадионите

В полуфиналите имаше две невероятни битки, които разкриха двата най-добри отбора, а също и двама отбора, които ще играят в мача за трето място. В мача между бразилците и холандците Роналдо отвори резултата, а холандският отбор успя да го изравни само три минути преди края на срещата - авторът на гола беше Клуриверт. В дузпи, героят на деня беше Тафарел, вратарят на бразилците, който отблъсна двама от четирима с холандски ритник, а самите бразилци изпълниха всичките четири. През първата половина на мача французите и хърватите премина без голове, но вторият започна много изящно - на 46-та минута откри резултата Шукер и 47 Тюрам го изравни. Същият Турам, който стана герой на този мач, донесе Франция напред, благодарение на която спечели 2: 1 и излезе на финала.

Съвпадение за трето място

Мачът за трето място беше напрегнат - Хърватия излезе в 13-ата минута благодарение на гол на "Просинечка", но след осем минути Зенден изравни резултата. В 35-ата минута Шукер отново поведе хърватите напред и до края на мача резултатът остана непроменен - ​​2: 1, хърватският национален отбор получи бронзови медали.

финал

Felix bollard

Е, финалите между любимите и домакините бяха неочаквано едностранчиви. Още през първото полувреме Зинедин Зидан издаде двойно в портата на Тафарела, а на третата добавена минута Емануел Пети погребаха бразилците - 3: 0, а французите спечелиха световното първенство.

Най-голмайстор

Давор Шукер От хърватския национален отбор стана най-добрият голмайстор на турнира, като отбеляза шест гола в седем мача. Но също така си струва да се отбележи Кристиана Вири и Габриел Батистуту, който остана зад Шукер само с една гол, но в същото време прекара по два мача по-малко.